W dobie cyberzagrożeń i wycieków informacji, bezpieczeństwo danych staje się coraz ważniejsze w infrastrukturach i organizacjach działających w najróżniejszych branżach. Szybki postęp technologiczny i powszechna cyfryzacja pociągają firmy do szeregu obowiązków, związanych z odpowiedzialnym przetwarzaniem, przechowywaniem i wykorzystywaniem informacji. Idealnym wyborem stają się rozwiązania HSM, które chronią wrażliwe zasoby przed ujawnieniem, manipulacją i niewłaściwym użyciem.
Co to jest HSM?
HSM (Hardware Security Module), nazywany również sprzętowym modułem bezpieczeństwa, to specjalistyczne urządzenie fizyczne, które zapewnia kryptograficzną ochronę danych. Tego typu sprzęt służy do udostępniania kluczy kryptograficznych w procesach szyfrowania, deszyfrowania i uwierzytelniania podczas korzystania z systemów, aplikacji, baz danych czy tożsamości cyfrowej. Celem stosowanie HSM jest więc zapewnienie bezpieczeństwa tajemnicy biznesowej.
Urządzenia Hardware Security Module są odporne na manipulacje i włamania, a ponadto wykonują operacje kryptograficzne, które jednocześnie chronią i ukrywają przechowywane dane. Jednym z powodów, dla których moduły HSM są tak bezpieczne, jest to, że mają ściśle kontrolowany dostęp, którego w praktyce nie można złamać. Posiadają również solidny system operacyjny i ograniczony dostęp do sieci dzięki zabezpieczeniu firewall. Moduły HSM są zgodne z szeregiem norm i przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Z tych i innych powodów uważane są za źródło zaufania w wielu organizacjach.
Jak działa HSM i do czego jest używany?
Sprzętowe moduły bezpieczeństwa służą do ochrony infrastruktury bezpieczeństwa w firmach poprzez bezpieczne zarządzanie, przetwarzanie i przechowywanie kluczy kryptograficznym we wzmocnionym i odpornym na manipulacje urządzeniu. Z kolei klucze kryptograficzne przetrzymywane w HSM wykorzystuje się w systemach informatycznych i aplikacjach do zabezpieczenia, podpisywania, identyfikowania oraz szyfrowania przetwarzanych danych. Tak zaawansowana infrastruktura klucza publicznego (PKI), chroni organizację przez atakami cyberprzestępców, przejęciami haseł i wyłudzeniami, ale także zapewnia zgodność (compliance) w całej organizacji i upraszcza audyty bezpieczeństwa.
Moduły HSM zabezpieczają wiele rodzajów danych, które dotyczą klientów, kart płatniczych, własności intelektualnej, informacji o pracownikach oraz są przetwarzane m.in. na stronach internetowych, w bazach danych, bankowości i płatnościach, systemach kryptowalut, urządzeniach medycznych czy dokumentach cyfrowych.
Biorąc pod uwagę, że obecnie każda organizacja ma do czynienia z cennymi lub wrażliwymi informacjami i jest zobowiązana do ich zabezpieczenia, gwarancją ich ochrony będzie właśnie sprzętowy moduł bezpieczeństwa. Rozwiązania HSM znajdą zatem szerokie zastosowanie szczególnie w takich branżach jak:
- ochrona zdrowia,
- usługi finansowe,
- produkcja i przemysł,
- handel,
- administracja i instytucje rządowe,
- transport lądowy,
- lotnictwo,
- telekomunikacja,
- obronność i bezpieczeństwo.
Rodzaje HSM występujące na rynku
Hardware Security Module stosowane jest najczęściej jako zewnętrzne urządzenie wpięte do infrastruktury, jako niezależny serwer. Rozwiązanie może być także podłączone do płyty głównej posiadanego sprzętu jako mniejszy moduł. HSM-y występują również jako małe, uproszone moduły, które znajdują się w kartach inteligentnych i kryptograficznych.
Najbardziej zaawansowanymi i wydajnymi rodzajami HSM są te wpinane do infrastruktury jako serwer. Z takiego sprzętowego modułu bezpieczeństwa można skorzystać w jednym z dwóch modeli:
- zakupić urządzenie na własność, wdrożyć do wewnętrznej infrastruktury i samodzielnie nim zarządzać,
- nabyć dostęp do usługi w chmurze i korzystać z hostowanego HSM (HSM as a Service).
Urządzenia Hardware Security Module mogą obsługiwać jednocześnie wiele różnych systemów i aplikacji. Są dostarczane w różnych wydajnościach, aby zapewniać skalowalnosć i spełnić wymogi kryptograficzne w środowiskach lokalnych, prywatnych, publicznych, hybrydowych i wielo-chmurowych.
Na rynku występuje kilku producentów urządzeń HSM, a najbardziej znanymi i renomowanymi z nich są:
Moduły HSM – zalety
W świecie nowych technologii, kryptograficzna ochrona danych staje się coraz ważniejsza w wielu przypadkach biznesowych, które dotyczą infrastruktury klucza publicznego, usług podpisywania cyfrowego, zabezpieczania systemów blockchain, uwierzytelniania abonentów w sieciach komórkowych i wielu innych. W rezultacie powstaje szereg nowych obowiązków i odpowiedzialności związanych ze sposobem przetwarzania, przechowywania i wykorzystywania danych, w oparciu o obowiązujące przepisy.
Sprzętowe moduły bezpieczeństwa są poddawane wzmożonej kontroli przez różnego rodzaju niezależne instytucje certyfikujące. Prawidłowo wdrożone rozwiązania HSM spełniają szereg norm i przepisów bezpieczeństwa, które są potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami. Do najważniejszych regulacji i standardów należą m.in. takich jak:
- Ogólne rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych (RODO)
- Standard bezpieczeństwa danych (PCI-DSS)
- Federal Information Processing Standard (FIPS): 140-2, poziom 1, 2, 3, 4
- Common Criteria
- eIDAS
- Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI)
Sprzętowe moduły bezpieczeństwa HSM mają jednak znacznie więcej zalet:
- Zabezpieczają infrastrukturę firmy przed manipulacją.
- Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa danych wrażliwych i kluczy kryptograficznych oraz wysoki poziom zaufania.
- Usprawniają zadania związane z cyklem życia kluczy kryptograficznych, które można szybko i skutecznie zautomatyzować.
- Pozwalają przechowywać klucze kryptograficzne w jednym miejscu, zamiast w wielu lokalizacjach.
- Posiadają własny systemem operacyjnym i ograniczony dostęp do sieci, dzięki czemu stają się źródłem ochrony w infrastrukturze bezpieczeństwa organizacji.
Hardware Security Module – cena
Cena Hardware Security Module uzależniona jest od:
- producenta i modelu HSM,
- wydajności urządzenia,
- poziomu wsparcia i utrzymania ze strony dostawcy usług kryptograficznych,
- liczby kluczy kryptograficznych,
- liczby obsługiwanych systemów i aplikacji.
Jeśli myślisz o wdrożeniu rozwiązania HSM ogólnego przeznaczenia, wpinanego do infrastruktury jako serwer, musisz liczyć się z inwestycją na poziomie 90 tys. złotych netto i więcej. Późniejsze utrzymanie usługi kryptograficznej w perspektywie długookresowej jest znacznie tańsze i wynosi od 15 tys. złotych netto rocznie.
Jak wybrać i wdrożyć HSM do firmy?
Firmy, które nie mają doświadczenia w użytkowaniu rozwiązań HSM, często nie wiedzą, jak wdrożyć moduł HSM, jaką wydajność wybrać oraz jak poprawnie go skonfigurować. W takiej sytuacji często wymagane jest przeprowadzenie analizy, aby zbadać faktyczne potrzeby przedsiębiorstwa i zaplanować właściwe wdrożenie.
Jako dostawca usług kryptograficznych, w EuroCert specjalizujemy się w dostarczaniu sprzętowych modułów bezpieczeństwa ogólnego przeznaczenia, które chronią wrażliwe zasoby przed niewłaściwym użyciem. Jesteśmy autoryzowanym partnerem dystrybucyjnym i wdrożeniowym wiodącym producentów modułów HSM, takich jak Thales i Utimaco.
Poszukujesz Hardware Security Module, który ochroni Twoją organizację? Skorzystaj z pomocy doświadczonego i wyspecjalizowanego zespołu EuroCert, który odpowiada za gamę produktów HSM i wspiera firmy w całym procesie zakupowym. Dzięki nam zyskujesz:
- kompleksowe doradztwo w wyborze odpowiedniego modelu HSM i o właściwej wydajności,
- wdrożenie i konfigurację urządzeń w infrastrukturze Twojej firmy,
- utrzymanie i wsparcie techniczne w trakcie całego okresu użytkowania.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystywaniu HSM w firmach oraz poznać szczegółową ofertę?