Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki to narzędzie, które pozwala farmaceutom na dokonywanie wielu czynności drogą online, bez konieczności sporządzania dokumentów papierowych. Umożliwia podpisywanie recept farmaceutycznych w postaci elektronicznej czy innych dokumentów medycznych. Do czego jeszcze można wykorzystać podpis kwalifikowany w aptece? Sprawdź w tym artykule.

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki – co to jest?

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki wydawany jest przez certyfikowanych dostawców usług zaufania. Dzięki narzędziu farmaceuci mogą przygotować różnego rodzaju dokumenty w formie elektronicznej bez konieczności sporządzania tradycyjnej dokumentacji papierowej. Możliwe jest to za sprawą unijnego rozporządzenia eIDAS, które zrównało prawnie podpis kwalifikowany z podpisem własnoręcznym. E-podpis umożliwia zatem precyzyjną identyfikację jego właściciela, co chroni podpisany plik cyfrowy przed manipulacją i fałszerstwem.

Z kwalifikowanego podpis elektronicznego dla farmaceutów mogą korzystać m.in.:

  • właściciele i pracownicy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych,
  • pracownicy działów farmacji szpitalnej i aptek szpitalnych,
  • właściciele i pracownicy hurtowni farmaceutycznych.

Podpis kwalifikowany dla przedstawicieli branży farmaceutycznej wydawany jest osobom fizycznym. Proces uzyskania e-podpisu wymaga weryfikacji tożsamości w oparciu o dowód osobisty lub paszport. Zawiera podstawowe dane jego użytkownika, tj. imię, nazwisko, numer PESEL lub NIP, a w niektórych przypadkach konkretną nazwę stanowiska pracy.

Ten artykuł może cię zainteresować:

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki – zastosowanie

Podpis kwalifikowany może być używany przez farmaceutów zarówno do kontaktów z administracją publiczną, jak i w codziennych procesach biznesowych. Wykorzystywany jest najczęściej do następujących czynności:

  • podpisywania elektronicznych recept farmaceutycznych,
  • korzystanie z systemów e-administracji,
  • zawieranie umów drogą elektroniczną,
  • składanie wniosków elektronicznych związanych z prowadzoną praktyką farmaceutyczną (np. wniosek o zawarcie umowy na realizację recept do wojewódzkiego oddziału NFZ,
  • wystawianie faktur elektronicznych (e-faktura),
  • składanie deklaracji podatkowych,
  • składanie ofert w przetargach i aukcjach elektronicznych,
  • komunikacja z instytucjami publicznych (np. Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, oddziałami NFZ),
  • prowadzenie wewnętrznej dokumentacji apteki (np. podpisywanie protokołów, sprawozdań).

W przypadku chęci założenia konta oraz raportowania o stanach magazynowych i obrotach produktów leczniczych, wyrobach medycznych, refundowanych środkach spożywczych i refundowanych wyrobach medycznych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, tzw. ZSMOPL należy wybrać dedykowany certyfikat niekwalifikowany zgodny ZSMOPL, który umożliwi komunikację w tym systemie.

Te artykuły mogą cię zainteresować:

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki – korzyści

Posługiwanie się podpisem kwalifikowanym w aptece ma wiele zalet, które usprawniają codzienną pracę farmaceuty. Należą do nich:

  • Ochrona danych – Podpis kwalifikowany jest rozwiązaniem, które zabezpiecza dane pacjentów i nie tylko. Gwarantuje autentyczność dokumentów i chroni je przed nieuprawnionym dostępem.
  • Ułatwienie komunikacji z innymi podmiotami – Podpis z certyfikatem kwalifikowanym dla apteki pozwala na szybkie podpisanie różnego rodzaju dokumentów. Dzięki temu komunikacja z innymi podmiotami, np. hurtowniami farmaceutycznymi, staje się znacznie łatwiejsza i szybsza.
  • Wsparcie dla pracy zdalnej – Podpis kwalifikowany umożliwia pracownikom aptek dokonywanie czynności służbowych na odległość, co jest niezwykle istotne w dobie cyfryzacji.
  • Zgodność z przepisami – Podpisywanie elektronicznych recept farmaceutycznych za pomocą podpisu kwalifikowanego, podobnie jak innych dokumentów cyfrowych, jest zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki – jak uzyskać?

Proces uzyskania podpisu kwalifikowanego dla farmaceuty jest bardzo prosty i obejmuje kilka istotnych kroków: 

  • Zakup podpisu drogą online – Kwalifikowany podpis elektroniczny jest dostępny w sklepach internetowych certyfikowanych dostawców usług zaufanie. Złożenie zamówienia wymaga min. wyboru okresu, na jaki ma zostać wydany podpis.
  • Weryfikacja tożsamości właściciela podpisu – Aby farmaceuta mógł uzyskać podpis kwalifikowany, musi przejść weryfikację własnej tożsamości. Możliwe jest to bezpośrednio u dostawcy usługi zaufania, w jego punkcie partnerskim lub dzięki szybkiej i sprawnej wideoweryfikacji.
  • Aktywacja kwalifikowanego podpisu elektronicznego – Po zakończonej weryfikacji do użytkownika wysyłany jest e-mail z informacją, jak aktywować e-podpis krok po kroku, oraz jak korzystać z aplikacji podpisującej.

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki – podsumowanie

Podpis kwalifikowany to elektroniczny odpowiednik własnoręcznego podpisu, który posiada pełną moc prawną. Dla farmaceutów pracujących w aptekach jest to narzędzie niezwykle przydatne, umożliwiające im skuteczniejsze i bardziej efektywne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Zapewnia m.in. bezpieczeństwo danych i zgodność z obowiązującymi przepisami. Aby uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny dla apteki, farmaceuta powinien skontaktować się z jednym z certyfikowanych dostawców usług zaufania (np. EuroCert). Proces uzyskania podpisu jest szybki i polega na złożeniu wniosku oraz potwierdzeniu tożsamości przyszłego użytkownika.