Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Możliwość pracy zdalnej w firmach to dziś biznesowy standard. Taki tryb pracy preferuje też coraz więcej pracowników, których głównym narzędziem pracy jest komputer. Idealną usługą, która wspiera wszelkie czynności zawodowe wykonywane z domu, jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Dowiedz się, dlaczego warto go uzyskać!  

Narzędzia do pracy zdalnej

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna nie tylko w dużych, ale i w mniejszych przedsiębiorstwach. Dzięki takiemu trybowi pracy, firmy mogą generować oszczędności z wielu źródeł. W wielu przypadkach zaoszczędzone środki to efekt braku konieczności utrzymywania w pełni wyposażonych przestrzeni biurowych.

Aby jednak pracownik mógł przygotowywać umowy, kontaktować się z administracją publiczną lub wypełniać inne obowiązki zawodowe pracując w domu, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest e-podpis z certyfikatem kwalifikowanym, dzięki któremu można szybko i sprawnie podpisywać dokumenty elektroniczne.

Podpis kwalifikowany w pracy zdalnej – Korzyści dla biznesu

Pracownik, który dysponuje podpisem kwalifikowanym, nie musi już podpisywać dokumentów papierowych z użyciem podpisu własnoręcznego. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem eIDAS, kwalifikowany e-podpis ma taką samą moc prawną, dlatego nie można podważyć jego ważności. Uzyskanie podpisu dla pracownika, który pracuje zdalnie, nie wymaga podejmowania szczególnych czynności. Wystarczy zakupić usługę u certyfikowanego dostawcy usług zaufanych, jakim jest Centrum Certfikacji EuroCert i umówić się z przedstawicielem stacjonarnym lub mobilnym na osobistą weryfikację tożsamości.

Oto, jakie zalety wiążą się ze stosowaniem podpisu kwalifikowanego przez pracownika pracującego zdalnie:  

Korzyść 1: Nie trzeba zawozić dokumentów opatrzonych podpisem kwalifikowanym do firmy.

Pracownicy, którzy pracują z domu, mogą podpisywać podpisem kwalifikowanym wszystkie dokumenty firmowe. Nie ma potrzeby drukowania potrzebnych umów w wersji papierowej, ponieważ wszystkie dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną. Dzięki użyciu e-podpisów możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów zakupu papieru, co tworzy wizerunek firmy przyjaznej środowisku. Dodatkowo nie trzeba korzystać z usług kurierskich czy pocztowych, za sprawą których przekazywanie dokumentów papierowych do firmy trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Korzyść 2: Kwalifikowany podpis elektroniczny wspiera rozproszone zespoły sprzedażowe.  

Za pomocą podpisu z certyfikatem kwalifikowanym można skutecznie sformalizować działania członków zespołu, którzy nie pracują w jednym biurze. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli pracownicy znajdują się w różnych miastach, mogą z powodzeniem podpisać jedną umowę zdalnie.

Korzyści 3: E-podpis kwalifikowany sprawia, że można pracować z dowolnego miejsca na ziemi.

Nawet pracownik, który przebywa służbowo np. w Stanach Zjednoczonych, może szybko podpisać dokument elektroniczny i przesłać go do dalszych podpisów współpracownikom w Polsce lub w innym dowolnym kraju. Podpis kwalifikowany daje tu szerokie pole manewru i może być używany w każdym możliwym miejscu na ziemi. Aplikacja do złożeniu podpisu EuroCert nie wymaga także dostępu do Internetu. Wystarczy jedynie uruchomienie jej wraz z czytnikiem, w którym znajduje się karta kryptograficzna.

Korzyść 4: Po podpisaniu umowy podpisem kwalifikowanym każda zmiana jest widoczna.

Podpis kwalifikowany to urządzenie w 100% bezpieczne. Dzięki niemu po podpisaniu nie trzeba czytać umowy ponownie, ponieważ każda dokonana w niej zmiana jest widoczna po procesie weryfikacji. Można także zapomnieć o parafowaniu poszczególnych stron, jak ma to miejsce przy składaniu tradycyjnych podpisów na dokumentach drukowanych. W tym przypadku kwalifikowany podpis elektroniczny będzie gwarancją integralności całego dokumentu.