Kwalifikowany podpis elektroniczny daje wiele możliwości w biznesie. Usprawnia obieg dokumentów i przyspiesza wiele procesów. Wspiera działy kadr, pozwala też podpisywać dokumenty finansowe czy akta pracownicze. Jest też znakomitym narzędziem do realizacji celów biznesowych poza granicami Polski. Dlaczego?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest jedyną formą e-podpisu, która umożliwia podpisywanie umów ze skutkiem prawnym równorzędnym podpisowi odręcznemu.

Zalety kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Jest akceptowany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej dzięki zgodności z unijnym rozporządzeniem eIDAS, które ujednolica europejski rynek e-podpisów. Podpis wydany na terenie jednego z krajów Unii jest ważny na terenie całej UE.

  • Kwalifikowany e-podpis wydany w Polsce przez uprawniony do tego podmiot, np. EuroCert, jest akceptowany za granicą – na terenie całej Unii.
  • Jeśli jest wydany przez uprawniony do tego podmiot zagraniczny, zgodnie z eIDAS, powinien być akceptowany w Polsce.
  • Podpis można złożyć z każdego miejsca na ziemii, co sprzyja ekspansji biznesu.

#ważne:
Skorzystanie z Profilu zaufanego lub podpisu zaawansowanego nie będzie uznawane poza granicami naszego kraju. W kontaktach biznesowych dokumenty należy podpisać kwalifikowanym e-podpisem.

Oszczędności na wielu poziomach

Wykorzystanie kwalifikowanego e-podpisu pozwala wygenerować niemałe oszczędności, również w trakcie podpisywania umów i dokumentów z firmami spoza Polski:

  • kwalifikowany e-podpis eliminuje koszty wysyłki dokumentów kurierem za granicę, a ceny takich przesyłek są znacznie wyższe niż krajowe;
  • dokument podpisany kwalifikowanym e-podpisem w wielu przypadkach zastępuje konieczność skorzystania z usług notariusza.

Co istotne, raz podpisany dokument można bez ograniczeń przesyłać pomiędzy podmiotami i urzędami. Kontakt z kontrahentem z zagranicy staje się o wiele prostszy. Nie jest konieczne przygotowanie papierowego poświadczenia kopii.

Ponadto, takie rozwiązania jak e-podpis przyczyniają się do ograniczenia negatywnego wpływu działalności firm na środowisko naturalne. Brak konieczności druku dokumentów papierowych, mniej przejechanych kilometrów przez kurierów i listonoszy, a także ograniczenie podróży służbowych znacząco zmniejsza ślad węglowy podejmowanych działań.

Pewność i wiarygodność e-podpisu

Wydawany na podstawie certyfikatu, kwalifikowany e-podpis umożliwia bezproblemowe i w 100 proc. skuteczne zidentyfikowanie osób podpisujących dokument. Dane podpisującego są zawarte w każdym podpisie. 

#ważne:
Tylko kwalifikowany podpis elektroniczny pozwala na zabezpieczenie dokumentu za pomocą kryptografii i umożliwia archiwizację tego typu dokumentu bez potrzeby używania dodatkowych platform lub usług. Jest bezpieczny dla obu stron – uniemożliwia wprowadzenie zmian na dokumencie po złożeniu podpisu.

Jak nabyć podpis kwalifikowany ważny za granicą?

W kontaktach biznesowych, podpisem kwalifikowanym musi dysponować zarówno przedstawiciel polskiej firmy, jak i reprezentant zagranicznego kontrahenta. Podpis kwalifikowany można nabyć u kwalifikowanego dostawcy usług zaufania. EuroCert jest jedną z pięciu firm w Polsce, które posiadają taki status. 

Proces nabycia podpisu jest bardzo prosty:

  • Skontaktuj się mailowo lub telefonicznie z EuroCert
  • Umów się na potwierdzenie tożsamości
  • Potwierdź tożsamość w trakcie kilkunastominutowego spotkania online

Po weryfikacji tożsamości wydawany jest kwalifikowany certyfikat, który otrzymasz na karcie kryptograficznej wraz z numerem PIN.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny? Proces krok po kroku lub skontaktuj się z nami!