W dniu 1 grudnia br. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT (i niektórych innych ustaw), która ma wdrożyć obowiązkowy, powszechny system e-fakturowania w Polsce.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło także konsultacje publiczne tego projektu, które zostaną zakończone w dniu 23 grudnia br.

Projekt nowelizacji to kolejny etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce. Przypominamy, że Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF dzięki Aplikacji Podatnika, przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r.

Mimo, iż elektroniczne faktury ustruktuzyowane będą obligatoryjnym formatem dopiero od roku 2024, Ministerstwo Finansów wskazuje szereg korzyści płynących z wcześniejszej identyfikacji w KSeF. O benefitach tych piszemy w artykule: Kwalifikowana pieczęć elektroniczna a Krajowy System e-Faktur. Dlaczego warto z niego korzystać juz w 2022 r.?

Jakie kwestie obejmie nowelizacja ustawy? Najważniejsze z nich podajemy poniżej.

1/ Potwierdzono termin 1 stycznia 2024 jako start obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF

2/ Wycofane zostaną faktury z kas rejestrujących

3/ Paragony z NIP do 450 złotych zostaną zdefiniowane jako faktury uproszczone

4/ Obowiązek wystawiania faktur w KSeF nie będzie dotyczył podmiotów zagranicznych bez siedziby w Polsce

 

Polecamy także lekturę artykułu Krajowy System e-Faktur i kwalifikowane usługi zaufania. Co musisz wiedzieć, aby dokonać skutecznej identyfikacji. 

 

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Sprzedaży – konsultanci EuroCert przybliżą ci temat KSeFu i sposobów identyfikacji (uwierzytelniania) w systemie, a także doradzą wybór narzędzia do obsługi Aplikacji Podatnika.

KONTAKT:

email: biuro@eurocert.pl

tel. + 48 22 390 59 95

lub przez poniższy formularz kontaktowy