Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski. Ewidencja pozwala na sprawdzenie danych tych przedsiębiorców oraz zmian, jakie zachodzą w ich działalności. W CEIDG znajdziemy także informacje o przedstawicielach, którzy reprezentują dany podmiot, tj. pełnomocnikach i prokurentach. 

Do czego potrzebny jest podpis elektroniczny w CEIDG?

Dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedsiębiorcy mogą sprawnie przeprowadzać szereg działań, tj.: 

  • założenie działalności gospodarczej; 
  • zawieszenie działalności gospodarczej; 
  • wznowienie działalności gospodarczej;
  • zamknięcie działalności gospodarczej; 
  • zmiana danych we wpisie (np. poprzez dodanie numeru PKD) 
  • wskazanie pełnomocnika, który może prowadzić sprawy za przedsiębiorcę; 
  • przeglądanie informacji o innych przedsiębiorcach i wyszukiwanie ich po podaniu np. numeru NIP czy nazwiska;
  • przesyłanie elektronicznych wniosków i dokumentów do CEIDG. 

Jak zalogować się do systemu CEIDG? 

Dzięki CEIDG, przedsiębiorcy mogą założyć działalność gospodarczą, wykorzystując kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany. Logowanie wymaga użycia jednego z wymienionych narzędzi. Kontem przedsiębiorcy na CEIDG można zarządzać wchodząc na stronę https://aplikacja.ceidg.gov.pl/

Czym różni się profil zaufany od kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

Czy podpis kwalifikowany to to samo, co profil zaufany? Otóż nie. Profil zaufany jest bezpłatnym podpisem elektronicznym, który służy jedynie do kontaktu z urzędami na terenie Polski. Kwalifikowany podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną, jak podpis własnoręczny. Jego zastosowanie jest znacznie szersze i może być wykorzystywany na terenie całej UE. 

Czy podpis elektroniczny jest przypisany do osoby czy do firmy?

Podpis elektroniczny do CEIDG przypisany jest wyłącznie do osoby fizycznej. Zawiera on imię i nazwisko użytkownika, które potwierdzają jego tożsamość. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny w biznesie 

Podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym to wygodne narzędzie, które wspiera zarządzanie profilem CEIDG. Zastosowania podpisu są znacznie szersze i umożliwiają załatwienie spraw przez Internet, bez wizyty w urzędzie czy siedzibie kontrahenta. Jeśli nie dysponujesz jeszcze certyfikatem kwalifikowanym, możesz go uzyskać u dostawcy usług zaufania EuroCert.